G-WBDM9N5NRK

نکاتی در باره داشتن کلاس موفق حفظ قران به صورت آنلاین

                         به نام خدا

تجربیات من
مربی حفظ آنلاین قران هستم. مدت 13 سال است که به صورت حضوری و تلفنی با فراگیران، درموسسات و مدارس مختلف حفظ قران را تدریس کرده‌ام. از خرداد سال 99 وارد حیطه حفظ آنلاین شدم دراین مقاله می‌خواهم تجربیات خودم را در این کلاس بیان کنم شاید که برای دوستان مفید واقع گردد.
 
1-کلاس حفظ قران آنلاین به دلیل این‌‌که شاگرد و مربی به طور تصویری  یکدیگر را نمی‌بینند باید محیطی شاد و پرانرژی باشد تا آن‌ها جذب کلاس بشوند. انتقال این انرژی بستگی به سعی و تلاش و مدیریت مربی دارد. مربی می‌تواند ازمسائل تربیتی و درعین حال خنده دار و شادی آور استفاده کند.
2-اول کلاس را با یک حدیث شروع می‌کنم. در هر ترم یک موضوع برای حدیث انتخاب می شود. درترم گذشته احادیث درمورد اهمیت حفظ قران بود و در یک ترم درباره اهمیت خواندن نماز  و درترم دیگر درمورد شخصیت و سخنان گهربار حضرت علی (ع) و احسان و نیکویی به پدر و مادر می‌باشد.. هر قران آموزی  که حدیث می آورد یک امتیاز می گیرد که این امتیاز برای او ثبت می‌شود.
3-دراین کلاس باید بتوانیم بچه ها را به طورجدی و فعال در سرکلاس نگه داریم یعنی آن ها تمرکز داشته باشند. برای این کار دو راه‌کار دارم.
اول این که زمانی که به یکی از دانش آموزان می‌گویم درس را قرائت کند، دو نفر از بچه ها را هم موظف می کنم که اشتباه های احتمالی او را بنویسند و بعد از تمام شدن صوت دوستشان آن را تذکر بدهند  درحالی که خودم هم به آن نظارت دارم.
دیگر این که بطور اتفاقی از بچه‌ها می‌خواهم که صوت دوستشان را ادامه بدهند و اگر کسی جای آیه را نداند، امتیاز منفی می گیرد.
4- در یکی از گروه های فضای محازی مثل واتساپ، ایتا، بله و… ، یک گروه اعم از مادران و حاقظان تشکیل داده‌ام که نکات مهم درسی و مطالب لازم را در آن قرار می‌دهم تا اولیاء هم در جریان فعالیت بچه‌ها و کلاس قرار بگیرند. و معمولا روزانه یک پیام ترغیبی  ویا آموزشی برای بچه‌ها می‌گذارم.
 
5-هرروز که آیاتی را درس می‌دهم یکی از بچه ها را انتخاب می‌کنم تا کلمات مهم درس را بامعنی استخراج کند و در گروه کلاس، بفرستد و پس از تصحیح کردن، آن را در گروه بچه‌ها قرار می‌دهم تا دوبار ه برایشان تکرار مجدد بشود تا بدین صورت با معنی آیات بیشتر آشنا شوند.
 
6-در طول کلاس وقتی که احساس می‌کنم بچه‌ها خسته شدند، یک بازی انجام می‌دهیم. به این صورت که از صفحه هایی که درس گرفته اند یک صفحه را انتخاب می‌کنم و (جمله یابی) را بازی می‌کنیم.
 بدین صورت که من یک کلمه یا جمله از معانی آیه را می گویم و بچه ها باید آن را بیابند و شماره آیه رابگویند بعد آیه را بخوانند. هرکسی زودتر پیدا کند برنده است و امتیاز می‌گیرد. بدین صورت قران آموزان بیشتر و بیشتر با معانی و مفاهیم قران و جای آیات درصفحه آشناتر می‌شوند.
 
7-درهرجلسه یک سوال درمورد سوره‌ها یا داستان های قرانی و مطالب قرانی طرح می‌کنم و بچه ها تا جلسه بعد وقت دارند تا جواب آن را بیابند و امتیاز بگیرند.مثال: مسبحات درقران کدامند؟
نکته بعدی این که حفظ کلاس ما همراه با معنی لفات، مفاهیم، شان نزول و تفسیر است . بچه ها با استفاده از تصویر سازی ذهنی کار حفظ را انجام می دهند.
 

کلاس مجازی

برای کلاس مجازی مثل کلاس حضوری وقت بذاریم خود را آماده کنیم برای رفتن به کلاس ، تا آن جا که ممکن هست شرایط را نزدیک به کلاس حضوری کنیم مثلا لباس مرتب بپوشیم ، اطراف گوشی یا هر وسیله ای که با آن ارتباط بر قرار می‌کنیم مرتب کنیم ، در مکانی که دیگران حضور دارند و رفت و آمد می‌کنند ننشینیم ، اگر گرسنه و یا تشنه هستیم حتما دقت کنیم که این نیاز را رفع کنیم ، تمام موانع حواس پرتی را مثل تلفن ، تلویزیون ، ….کنترل کنیم و ….


T.me/hefzequranchannel
Instagram.com/tahfiz.ir

2 دیدگاه دربارهٔ «نکاتی در باره داشتن کلاس موفق حفظ قران به صورت آنلاین»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *