G-WBDM9N5NRK

پدیده‌ای به نام کتاب صوتی

 

ورق زدن کتاب‌های کاغذی آن‌قدر لذت بخش است که شاید در امر مطالعه، هیچ چیزی را نتوان جایگزین آن کرد.

صدای خش خش صفحه‌های کاغذ مانند موزیک آرامش بخشی روح مرا نوازش می‌دهد. گاهی از بوی کاغذ کتاب نوی دارای حظی وصف ناپذیر می‌شوم. گاهی آن‌قدر کتاب را ورق می‌زنم تا مطالب مهم تر ملکه ذهنم بشود و در این موارد گاهی کتاب ورقه ورقه می‌شود چون برخی صحافی‌های بی کیفیت امروزی توان مقاومت دربرابر تورق زیاد را ندارند.

گاهی کتاب‌هایم را حاشیه نویسی می‌کنم و مطالب جدیدی به آن اضافه می‌کنم که این کار خودش برایم لذتبخش است.

همیشه همراه کتاب، مدادی به دستم است وآن‌قدر زیر مطالب مهم خط می‌کشم که مانند آن می‌ماند که کتابی جدید با خط میخی تولد یافته است.

واین‌ها نمونه هایی از لذت کتاب خوانی من است.

 

 اما در زمانه ما کم‌کم کتاب صوتی درحال فراگیری همه جانبه است. شاید دلایل متعددی برای این امر مهم وجود داشته باشد. از جمله گرانی کاغذ، دوری راه‌ها برای دسترسی به کتابخانه و کتابفروشی ، کمبود وقت و زمان، پر کار شدن مغز، وجود گوشی‌های هوشمند، فضای مجازی و به خاطر خیلی از مسائل متنوع دیگر ما  به کتاب صوتی پناه  برده‌ایم و روزانه همین‌طور به تعداد کانال‌های صوتی کتاب اضافه می‌شود.

دراین گیر ودار، من هم بالطبع چندین کانال از کتاب های صوتی دارم و هر روز سری به آن‌ها می‌زنم اما این امر دلیل نمی‌شود که از کتاب کاغذی فاصله بگیرم. در برنامه مطالعه روزانه‌ام سعی کردم هم کتاب کاغذی داشته باشم، که روزانه حداقل حدود ۱۰ تا ۲۰ صفحه را می‌خوانم و ساعاتی هم کتاب صوتی گوش می‌دهم.

 با این که هیچ علتی علاقه من به کتاب کاغذی را کم نمی‌کند، اما گاهی کتاب صوتی از جهاتی برایم بهتر است. همین که در حین گوش دادن کتاب صوتی به کارهای روزمره از جمله آشپزی و جمع و جور کردن  وسایل و …رسیدگی می‌کنم خیلی خوب است، یعنی این که از زمانی که دارم  دوبرابر استفاده می کنم.

نکته قابل توجه دیکر سرعت مطالعه‌ام است. سرعت خواندن کتاب دراین روش بیشتر است به طوری که در دو سه روز گذشته یکی دو تا از کتاب‌هایی که طولانی بودند و مدت‌ها در فکر بودم آن‌ها را بخوانم و فرصت نمی‌کردم را توانستم شروع کرده و به پایان برسانم و از این بابت بسیار خوشحال هستم. از جمله این کتاب‌ها کتاب رمان آئورا  نوشته کارلوس فوئنتس بود که مدت‌ها بود می خواستم  آن را بخوانم  اما به خاطر طولانی بودن رمان  و کمبود وقت هیچ وقت فرصت خوبی به دست نمی آوردم اما در طول دیروز در بین انجام کارهای روزانه آن را هم گوش دادم و از خواندن این شاهکار ادبی لذت بردم.

به هرحال مطالعه و همنشینی با کتاب چه به صورت صوتی و چه کاغذی  هر دو ما را به دنیای دیگر می‌برد. دنیایی فراتر از دنیایی که الان هستیم. دور از دغدغه‌های روزانه، دور از استرس های بیخودی، دور از مسائل مختلف و تکراری.

 از خواندن و شنیدن آنها بسیار لذت می برم. نمی‌توانم بگویم کتاب صوتی بهتر است یا کتاب کاغذی هرکس به فراخور حال خودش می‌تواند از خواندن و شنیدن هر دوی آنها لذت ببرد اما خوشحالم که پدیده‌ای به نام کتاب صوتی به وجود آمده و می توانم از آنها استفاده بکنم.

نظرشما چیست دوست عزیز؟

8  فروردین 1401

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *