G-WBDM9N5NRK

سفر به مونتریال قسمت اول

هوا ی نمناک و ابری و دل‌برانه صبح این شهر، دراین فصل هرکسی را به پیاده روی تشویق می‌کند. ماهم به راه افتادیم. درمسیر،  خانه های  ویلایی رنگارنگ با باغچه های زیبا و تمیز و آرایش و پیرایش شده ، توجه ما را به خود جلب کرد.
پیاده روهای وسیع و بدون دست انداز، پیاده روی را برای ما لذت بخش تر می‌کرد. تعدد نژادها و ملیت ها دراین شهر بی سابقه است. دریک قاب تماشا، ممکن است از کشورهای مختلف مهاجرانی را دراین جا ببینید. نژادهایی از قبیل، ایرانی، عرب، هندی، چینی و افریقایی و ….  این تنوع ملیت‌ها، گاهی ادم را کلافه می کند. با یک کانادایی دراین مورد صحبت کردم پرسیدم، شما چگونه نژادها را  از یکدیگرتشخیص می دهید؟ جوابی که داد، قابل تامل بود. نمی دانستم بخندم یا گریه کنم. او گفت: اصلا برای ما مهم نیست که ملیت مردم چه و از کجاهست. برای ما انسان سالم بودن واحترام گذاشتن به حقوق یکدیگر مهم است ولاغیر.  اما ایرانی ها را خوب و به زودی تشخیص می دهیم. گفتم چطور؟ گفت: ایرانی ها تنها قومی هستند که مدام این طرف و آن طرف را برانداز می کنند و سرتا پای آدم را دید می زنند. ازشرمندگی سرم را پایین انداختم.
درهرمحله برای بهتر شدن اوقات فراغت شهروندان، زمین های فوتبال  مجهزو بزرگ و سرسبزی ساخته اند که درهر ساعتی ازشبانه روز بچه ها  و بزرگ‌ترها بدون دغدغه می توانند از آن استفاده کنند و یک تفریح سالم داشته باشند.
 امروز بچه های یک مدرسه را برای گذراندن زنگ ورزش به این زمین آورده بودند. به آن‌جا که رسیدیم،  باران تندی شروع به باریدن کرد. ما از ترس خیس شدن، به زیر یک الاچیق درپارک، کنار زمین، پناه بردیم و با کمال تعجب دیدیم که بچه ها اصلا دست از بازی نکشیدند و همان‌طورزیر نظر مربی، در زیر باران شدید و ریز بهاری، به بازی خودشان ادامه دادند و این بیان‌گر این بود که در این‌جا بچه هارا اصلا سوسول و ناز نازی بار نمی آورند. وبچه ها از همان کودکی یاد می‌گیرند که درهرشرایط آب و هوایی به فعالیت خودشان ادامه بدهند و زود به زود تسلیم سختی‌ها نشوند.
نکته قابل توجه دیگری که دراین شهر به چشم من خورد و برایم جالب بود. وجود دستگاههای خودکارپزشکی درداروخانه ها بود. هرشهروند باا نداختن یک سکه ارزان قیمت درآن ، می توانست فشارخون و قند خون  و نبض و ضربان قلبش را به آسانی چک و کنترل کند. که همین یک کار ساده مردم را از رفتن به دکتر و آزمایشگاهها بی نیاز کرده است. واین قدم بزرگ و ارزشمندی برای رسیدن به جامعه ی سالم است.
 
 
یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و دیدنی این شهر زیبا، بام مونتریال است. محوطه بزرگ و زیبا و وسیعی که به روح انسان طراوت و شادابی می بخشد وباچنددقیقه، پیاده روی به نقطه مرتفعی می‌رسی که ا زآن‌جا، کل شهر مونتریال، درزیر پا قرار می گیرد و مخصوصا طلوع و غروب زیبایی دارد.

باجه پستی زیبا

کلیسای معروف شهر

نمونه ای از مراکز خرید دراین شهر

نمونه ای از اتاق پرو کودکان دریک فروشگاه وسایل کودک

نمونه‌ای از کتابخانه‌های محلی دراین شهر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *