G-WBDM9N5NRK

سفربه نیاگارا

سفرکردن برای من همیشه جزئی از زندگی به شمار می آید. شاید به جرات بتوانم بگویم که بهترین لحظه های زندگی من در طول سفرهایم رقم خورده است و همچنان به سفر به اقصی نقاط دنیا ادامه خواهم داد. 
همیشه دوست داشتم عجیب ترین و هیجان انگیز ترین جاهای دنیا را از نزدیک ببینم. یکی از این مقصدهایم دیدن آبشار نیاگارا بود. به همین خاطر انگیزه ام برای رفتن به کشور کانادا بیشتر و بیشتر می شد تا این که از طریق دعوتنامه از طرف برادرم با مادر عزیز و دخترم نغمه جان، عازم سفر به این کشور زیبا و پهناور شدیم.
دیدنی های زیادی دراین کشور دیدم و تجربیات ارزنده ای را کسب کردم و من مشتاقانه منتظر دیدن نیاگارای با ابهت از نزدیک بودم.
 
با معرفی یکی از دوستان ساکن تورنتو، ماشینی را برای یک روز اجاره کردیم. صبح آن روز آقای راننده که بسیار مرد خوش اخلاق و مودبی بود به هتل آمد و ما را سوار کردو به راه افتادیم. ایشان  که خودشان نیز از مهاجران  ایرانی بودند، درکمال ادب و احترام راهنمایی های ارزنده ای به ما کردند که بتوانیم درکشور کانادا بهتر تفریح کنیم و خوش بگذرانیم. در بین راه مزارع بزرگی دیده می شد. سرتاسر مزرعه و آبادانی بود مخصوصا مزارع کاشت انواع بری و انگور. 
ایشان گفتند که دراین کشور مردم اجازه دارند به طور اختصاصی کشاورزی کنند، آن را گسترش بدهند و درفصل برداشت میوه ها خودشان محصولات ارگانیکشان را به طور مستقیم به خریداران بفروشند. به این ترتیب مردم برای خرید محصول مشتاقانه به این مزارع کوچک می آیند و ضمن این که خودشان محصول را می چینند می توانند از این محصولات سالم نیز استفاده کنند. و این عمل یک نوع تفریح خانوادگی نیز حساب می شود. هم کشاورز و هم خریداران همه راضی و خوشحال هستند. 
کل مسیر اتوبان بود. با این که تردد وسیله های نقلیه بسیار زیاد بود ولی اثری از ترافیک و دود و لایی کشیدن نبود. قوانین راهنمایی و رانندگی در کانادا بسیار شدید است و جریمه های سنگینی برای متخلفین درنظر گرفته شده و حدود 99 درصد مردم  به قوانین و حقوق شهروندی احترام می گذارند. 
نزدیک آبشار که رسیدیم آقای راننده به ما گفت که بعد از پیمودن این پیچ دراتوبان منظره زیبایی را خواهیم دید و شوق ما را برای دیدن این صحنه بی بدیل بیشتر کرد. وای عجب صحنه باشکوهی بود. دایره بزرگی از جریان آبی که با سرعت و قدرت به دریا ریخته می شد. و قطره های زیادی که شبیه به مه بودند بر فراز آبشار به رقص آمده بودند و زیبایی خاصی به محیط بخشیده بودند. شگفت انگیز بود. پس از پارک کردن اتومبیل به نزدیکترین قسمت آبشار رفتیم. بازدید کننده های زیادی از اقصی نقاط جهان را درآن جا دیدیم . مانند این بود که هرکشوری دراینجا یک یا چند مسافر دارد. زبان ها، پوشش، ها، فرهنگ های متفاوتی که شاید کمتر جایی بتوان مشاهده کرد. همه درحال لذت بردن از این همه زیبایی بودند. و به الطبع درحال عکس گرفتن. همه می خواستند این حال و هوا و صحنه های زیبا را برای همیشع درقالب عکس و فیلم برای خودشان جاودانه کنند.
در امتداد این رود خروشان پل بزرگی دیده شد که عظمت زیادی داشت. مردم زیادی برروی آن درحال تردد بودند.  گفتند: این مرز امریکا و کانادا هست. جالب تر این که این نقطه محل مناسبی برای اقوامی بودکه اجازه ورود به کشور امریکا را نداشتند و برای دیدار اقوام امریکایی دراین نقطه قرار گذاشته و دیدارهای زیبا و عاشقانه ای را پدید می آوردند. 
لحظات باشکوهی رقم می خورد. 
نیاگارا نام جمعی سه آبشار است که بخشی از مرز میان کانادا و ایالات‌متحده به‌ویژه میان استان اونتاریو و ایالت نیویورک را می‌سازد. این سه آبشار از بزرگ به  کوچک به ترتیب شامل آبشار نعل اسبی که بیشتر آن  در بخش کانادایی قرار دارد و آبشارهای آمریکایی و آبشار نقاب عروس در بخش آمریکایی می‌شوند.
آبشار نیاگارا کجاست؟
آبشارهای نیاگارا (به انگلیسی: Niagara Falls) به مجموعهٔ سه آبشار گفته می‌شود که در مرز آمریکا و کانادا در استان انتاریو از قلمروی کانادا و در ایالت نیویورک از قلمرو آمریکا جای دارد. این آبشارها در سر جنوبی گلوگاه رود نیاگارا قرار دارد.

این آبشارها از بزرگ به کوچک به ترتیب عبارتند از: آبشار نعل اسب، آبشار آمریکایی و آبشار نقاب عروس. آبشار نعل اسب در بخش کانادایی و آبشار آمریکایی در بخش آمریکایی جای دارند که بوسیلهٔ جزیرهٔ بز یا گوت آیلند از هم جدا شده‌اند. آبشار کوچکتر یا همان نقاب عروس هم در سوی آمریکایی این مجموعه آبشار است که از دیگر آبشارها بوسیلهٔ جزیرهٔ لونا جدا شده‌است. مرز بین‌المللی دو کشور در اصل از سال ۱۸۱۹ از میان آبشار نعل اسبی می‌گذرد اما این مرز به دلیل فرسایش زمین و ساخت و سازها مورد مناقشه است.

این آبشار بر روی رود نیاگارا جای دارد و آب دریاچهٔ ایری را زهکشی می‌کند و به دریاچهٔ انتاریو می‌ریزد. این آبشارها روی هم رفته بالاترین سرعت جریان در میان تمام آبشارهای جهان را دارند. بلندی این آبشار بیش از ۵۰ متر (۱۶۵ پا) است. آبشار نعل اسبی با توجه به ارتفاع سقوط آب و شدت جریان، قوی‌ترین آبشار در آمریکای شمالی است. در زمان پُرآبی بیش از ۱۶۸ هزار مترمکعب و در حالت عادی نزدیک به ۱۱۰ هزار مترمکعب آب در دقیقه از این آبشار سرازیر می‌شود.

 

آن،طرف رود، کشور آمریکا است.

رنگ سبز آب آبشار محصول حل شدن نزدیک به ۶۰ تن بر دقیقه از خاک بسیار ریز و نمک در آب است که در اثر نیروی فرسایشی رودخانهٔ نیاگارا تولید می‌شود. نرخ فرسایش در این منطقه نزدیک به ۳۰ سانتیمتر در سال است که البته در دوره‌ای به میانگین ۹۱ سانتیمتر در سال هم رسیده بود. برآورد می‌شود که تا ۵۰۰۰۰ هزار سال دیگر حتی اگر با همین نرخ کاهش یافته، فرسایش ادامه داشته باشد ۳۲ کیلومتر باقی‌مانده تا دریاچهٔ ایری از بین برود و دیگر اثری از آبشار باقی نماند.
 

پلی که برروی رود می‌بینید، مرز بین امریکا و کانادا است.

نیاگارا از بالای برج گردان

غذای مخصوص رستوران برج گردان(ماهی سالمون)

 سفر ماهی ها: ماهی‌ها در واقع در آبشارها سفر می‌کنند. باور نمی‌کنید؟ با هزینه‌ی ۱۰ دلار سری به غار بادها بزنید. این مکان این واقعیت را به اثبات خواهد رساند و ممکن است حتی کسی را ببینید که در سفر خود به پایین آبشار بدنش با یک ماهی برخورد کرده باشد. حدودا ۹۰% از ماهی‌هایی که به پایین آبشار نیاگارا سفر می‌کنند زنده می‌مانند. معتقدند که کف سفید حاصل از آب‌های خروشان برای ماهی‌هایی که به پایین آبشار سفر می‌کنند مثل یک کوسن عمل می‌کند.
 در هر ثانیه حدود ۲۸۰۰۰۰۰۰(۲۸ میلیون! ) لیتر آب از آبشار نیاگارا سرازیر می‌شود.

نخستین کسی که از این آبشار عبور کرد یک معلم شجاع ۶۳ ساله بود. او داخل یک بشکه به پایین آبشار رهسپار شد.


وخلاصه به نظرمن، دیدن این برج برای هرکس، باعث ساخته شدن یک خاطره بسیار زیبا است، که تا سالیان مدیدی درخاطره اش باقی می‌ماند.

نیاگارای یخ زده

هرچند آبشار نیاگارا بلندترین آبشار جهان نیست، ممکن است سریع‌الحرکت‌ترین آبشار این سیاره باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *