G-WBDM9N5NRK

حال خوب

می نوش که عمر جاودانی اینست

خود حاصلت از دور جوانی اینست

هنگام گل و باده و یاران سرمست

خوش باش دمی که زندگانی اینست

رباعی شماره 47 از شاعر نامدار خیام نیشابوری 

 

تابحال لغت حال را زیاد شنیده‌اید. اما آیا برای داشتن حال خوب تلاشی انجام می‌دهید؟

معنای لغوی این کلمه عبارت است از: احوال، اوقات، حالت، وضعیت، چگونگی، کیفیت، وضع، اکنون، حالا، لحظه، دم، هنگام، زمان حاضر، مضارع، خوشی، سرمستی، ذوق، وجد، شور، نشاط، جریان، ماجرا، انرژی، تاب، توان، روش، شیوه، 


متضاد حال: گذشته

حالا که با معنای این لغت آشنا شدید نکته‌ای را باید متذکر بشوم. برای داشتن زندگی خوب و دوست داشتنی باید به دنبال داشتن حال خوب باشید.

داشتن حال خوب یکی از نعمت‌های است که خداوند به بندگانش داده است. هدف خلقت انسان، رشد کردن و شاد بودن است. خداوند انسان را برای شادی کردن آفریده و همیشه درهمه ادیان و کتب آسمانی  تاکید کرده که من نعمت‌های زیادی را فقط برای شما آفریده‌ام، بخورید و بیاشامید ولی اسراف نکنید.

شعرای بسیاری هم دراین مقوله شعرهای زیادی سروده‌اند که هرکدام از لطافت خاصی برخوردار است.

 وقتی که حال ما خوب باشد، حال دنیای اطراف ما هم خوب خواهد شد. فرکانس مثبت ما  به حال دیگران هم تاثیری به سزا خواهد داشت و بدین صورت تمام جهان نیز حالشان خوب خواهد شد. داشتن حال خوب کار خیلی سختی نیست، مستلزم این است که انسان مواردی را رعایت بکند که این موارد باعث خوب شدن حالش ‌شود.

دراین مقاله شما را به چندین  نکته کلیدی که باعث داشتن حال خوب برای شما و اطرافیانتان می‌شود جلب می‌کنم.

  • 1-خودتان را زیادی دوست داشته باشید.

  • مقدار کمی خودپسندی درزندگی لازم است. اولین و مهمترین چیزی که باعث حال خوب شما می‌شود این است که خودتان را زیادی دوست بدارید.

  • همیشه به تقاضای بدنتان پاسخ بدهید. به مقدار خواب و نوع خوراکتان توجه کنید. استراحت کافی داشته باشید. زمان‌هایی را فقط و فقط به رسیدگی به امور شخصی خودتان اختصاص بدهید.

اینطور فکر کنید که خودتان مهمان خودتان هستید و باید از این مهمان پذیرایی عالی داشته باشید. اول فکر کنید یک روز مهمان هستید بعد دو روز مهمان هستید و همین طور ادامه بدهید. سعی کنید میزبان خوبی برای خودتان باشید.

 به موهایتان برسید. از دندان‌هایتان خوب مراقبت کنید. به پوست و موی خودتان توجه کنید. لباس خوب بپوشید. عطر خوب بزنید و همیشه خوشبو ومعطر باشید.

پیشگیری بهتر ازدرمان است.

زمانی که حال روحی شما خوب نباشد شما نیاز به درمان جسمی و روحی خواهید داشت که بسیار پر هزینه است. پس چه بهتر که قبل از این که گذرتان به پزشک و درمان بیفتد این مخارج را خرج شادی و سلامتی خودتان بکنید پس از هزینه کردن برا ی خودتان اصلا نهراسید.

برای داشتن زندگی اجتماعی موفق نیز باید اول خودتان را دوست داشته باشید تا دیگران شما را دوست داشته باشند. سعی کنید همیشه انرژی مثبت از خودتان ساطع بکنید تا انرژی مثبت دیگران را هم جذب کنید. آن‌وقت کشش بی نظیر افراد مثبت و شاد و موفق را به سمت خودتان مشاهده خواهید کرد.

 

 

 

  • 2- از لحظه‌های زندگیتان لذت ببرید.

گذشته‌ها گذشته و دیگر قابل برگشت نیست. آینده هم که هنوز نیامده و معلوم نیست اصلا بیاید یانه. پس چیزی که الان دراختیار ما هست همین لحظه اکنون است که بهتر است از آن به نحو احسن و با دقت و هوشمندی استفاده کنید.

مثلا درحال خوردن غذا هستید به تک تک مواد اولیه تشکیل دهنده آن دقت کنید و آن ها رادر زیر دندان‌ها و برروی زبانتان حس کنید. سبزیجات، حبوبات، گوشت، برنج، شیرینی و ترشی و … آن‌ها را با دقت و ظرافت حس کنید و از طعم و مزه آن‌ها لذت ببرید. مواد را با عشق بجوید و فرو ببرید تا به خوبی هضم و جذب بدن ارزشمندتان بشوند.

 

  • 3- دخالت و قضاوت دیگران را کنار بگذارید.

در زندگی مردم دخالت نکنید و کسی را قضاوت نکنید. بگذارید آن‌ها به حال خودشان باشند. البته اگر کمکی از دستتان بر می‌آید دریغ نکنید.

در غیر این صورت وارد زندگی خصوصی افراد نشوید. کسانی که حال شما را با تعریف از مشکلات  زندگیشان خراب  می‌کنند  و دائم گریه و زاری می‌کنند، این‌ها جز این که باعث حال بد شما می شوند، هیچ فایده‌ای برای شما ندارند. لطفا از این طور افراد سمی دوری کنید. یا این که با تغییر شیوه‌ی رفتاری خودتان به آنها بفهمانید که دوست ندارید این حرف‌ها را از زبان آن‌ها بشنوید.

در اوایل انجام این رفتار ، ممکن است حال خودتان بد شود اما به مرور زمان عادت خواهید کرد که فقط سخنان خوب و مثبت را بشنوید، مگر این که اقتضای شغلی شما باشد. مثلا روانشناس یا مشاور باشید که بتوانید به آن فرد کمکی بکنید و گرنه جدا این کار را ترک کرده و آن‌ها را به افراد دارای صلاحیت دراین مسایل ارجاء دهید.

 

4- باطبیعت همراه شوید.

گاهی به دامان طبیعت بروید. به صدای  پرندگان گوش کنید و با آنان آواز بخوانید.

با پروانه ها بدوید، رنگ‌ها و طرح‌های بال‌های زیبای آنان را با دقت نگاه کنید.

گل ها را لمس کنید و بو بکشید. با ماهی‌ها شنا کنید. در کنار رود بنشینید وگذر آب را بنگرید. درنقوش ابرها و آسمان آبی شناور شوید.

 چشم های خود را ببندید و در طبیعت غوطه ور شوید.

 

باور کنید کار سختی نیست. حتی اگر دسترسی آسان به طبیعت ندارید، می‌توانید در پارک‌ نزدیک منزل و یا ایوان و باغچه خانه هم چنین صحنه‌های زیبا و بکری را داشته باشید. می‌توانید همراه با دوستان و یا خانواده به جایی زیبا بروید جایی که از طبیعت الهام شادی بگیرید و دوباره باتری سرزندگی و شادی خودتان را شارژ کنید. این کار روح و جسم شما را صیقل می‌دهد و شادی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

ساعت‌هایی را با کودکان صرف کنید. کودکان هنوز دروغ گفتن و نقش بازی کردن را یاد نگرفته‌اند و در دنیای صادقانه خودشان هر چیزی را تجربه می‌کنند. هر چیز را به آسانی بر زبان می آورند و به راحتی با شما ارتباط برقرار می‌کنند. کودکان دنیایی از زیبایی و صداقت هستند. لحظه‌هایی را با آن‌ها باشید تا دنیای شما هم شاد و زیباتر شود.

                                                 7 فروردین 1401

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *