G-WBDM9N5NRK

بندر چاه بهار زیبای ایران

 

خدایا خلق این همه زیبایی از دست قدرتمند هیچکسی به جز تو برنمیاد

خدایا شکرت

نقاش بزرگ طبیعت ان چنان زیبایی های خیره کننده ای را برای انسان به وجود آورده که پایانی ندارد. کشور ما ایران، مهد زیبایی های طبیعی و بی بدیلی است که توجه هر انسان زیبا پسندی را به خود جلب می کند.

یکی از این سرزمین ها، جنوب ایران و حاشیه خلیج فارس و دریای عمان است. جزایر کیش و قشم و هنگام و …هرکدام سرزمین های زیبا با آب و هوایی خاص هستند که پیوسته پذیرای مسافرین و گردشگران از همه جهان هستند.

اما درجنوب شرقی ترین نقطه ایران، منطقه زیبای چهار بهار قرار گرفته است. این منطقه دارای جاذبیت های طبیعی و بکر بسیاری است. این بندر درکرانه دریای مکران و اقیانوس هند واقع شده است. دو اسکله مهم دارد  که حدود 60 درصد از کالاهای اساسی کشور ازاین بندر وارد می شود. چاه بهار و چهبهار هم گفته می شود. اکثر مردم بلوچ هستند. شیعه و سنی درکنار هم با آرامش زندگی می کنند. این منطقه دارای چندین دانشگاه است و دانشجویان زیادی درآن مشغول به تحصیل هستند.

درکمتر سرزمینی می توان نمونه آن را یافت.

مردم این خطه مردمانی صبور، میهماندوست، محجوب و سالمی هستند که حقیقتا مورد ظلم های مختلفی از زمان های دور تا به امروز قرار گرفته اند.

اما یکی از نقیصه هایی که دراین سرزمین به چشم می خورد این است که مردم این خطه از لحاظ نظافت صفر هستند و انگار که اصلا با  مقوله بهداشت محیط آشنا نیستند و متاسفانه همه جا پر از زباله است و این امربرای کسی اهمیتی ندارد.

مهمترین مشکل این مردم خونگرم و مهربان نداشتن آب شرب مناسب و نداشتن گاز شهری است

به همین دلیل دراین منطقه قاچاق سوخت بسیار رایج است و اکثر افراد بیکار به آن اشتغال دارند.

نقطه ای استراتژیک که می تواند یکی از قطب های اقتصادی و گردشگری قرار بگیرد و رحمت و ثروت برمنطقه سرازیر شود. اما سوء مدیریتی حاکم براین استان ابن مجال را برای پیشرفت به آن ها نمی دهد.

البته این یک بحث و رسیدگی عمیق و کارشناسانه لازم دارد. که اینجا مجال این گفتگو نیست.

 زیرا بنده این جا هستم که این جزیره زیبا را به همگان معرفی کنم و دعوت کنم از دوستداران طبیعت حتما سری به این منطقه جادویی بزنند.

دستفروشان غیور و هنرمند در حوالی دریاچه صورتی

شهر چهار بهار دارای تابستان های گرم و زمستان های مطبوع و آفتابی است. بارش برف اصلا ندارد و به ندرت، شاید سالی یکی دوبار کمی بارندگی داشته باشد و در همه فصول کولرها درحال کار کردن هستند.

فصل گردشگری این بندر از آبان ماه شروع می شود و تا پایان فروردین ادامه دارد.

برای رفتن به این بندر، هم از راه هوایی و هم زمینی می توان استفاده کرد ولی من مسیر هوایی را پیشنهاد می کنم.

خود شهر چهار بهار فرودگاهی ندارد و پروازها به فرودگاه شهر کنارک می روند و از آن مسافران توسط تاکسی و ماشین های شخصی به چهار بهار انتقال داده می شوند. البته اسنپ هم فعال است. معمولا هزینه این مسیر برای یک ماشین سواری بین 350  تا 500 هزار تومان است.

لوازم مورد نیاز برای این سفر

کلاه و یا عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، دمپایی یا کفش راحتی ضد آب

لباس شنا ترجیحا شومیزو شلوار گشاد

لبس خنک و راحت

دوربین حرفه ای

لوازم کمپ کردن

قلاب ماهی گیری

بادبزن

چفیه 

البته در این خلیج زیبا طرح سالم سازی دریا ندارند که این خودش یکی از ضعف های گردشکری دراین شهر به حساب می آید اما درقسمت هایی از بندر موج شکن هایی تعبیه کرده اند که برای شنا مناسب و بی خطر است.

دربازارها و خیابان های چهاربهار که قدم میزنی به یاد هند و پاکستان میفتی. گویش و لباس مردم و حتی برخی غذاهای آنان بسیار شبیه به هند و پاکستان است. البته که لب مرز پاکستان هم خواهید رفت و با قایق گشتی خواهید زد.

ادویه  های مختلف و انواع روغن گیاهی و دارویی درعطاری ها یافت می شود. بوی ادویه کاری تقریبا درهمه جا به مشام می رسد.

یکی از تفریحات خاص این منطقه غواصی است. توصیه می کنم به کسانی که به دنبال هیجان هستند حتما امتحان کنند. هزینه غواصی دراین بندر نصف هزینه آن در جاهای دیگر است. پس از مراجعه به مدرسه غواصی با دیدن یک فیلم آموزشی از شما پذیرایی می شود و سپس لباس های مخصوص را پوشیده و همراه تیم غواصی به محل تعیین شده می روید و آن جا با مربی به اعماق آب رفته و از زیبایی های اقیانوس لذت می برید. این خاطره برای همیشه درذهن شما باقی خواهد ماند.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *